Riigikogu valimised 2019
Parimad vihjed
3. märts on suur Riigikogu valimiste päev ja ka sellele sündmusele annab panustada. Muidugi on paljud asjad ilmselged (näiteks see, et Keskerakond ja Reformierakond koguvad teistest rohkem hääli), aga on ka huvitavamaid variante. On palju põletavaid küsimusi ning mõned neist üritame ka läbi lahata.
1. Kes siis võidab valimised?
Reitingute järgi on väga Keskerakonna ja Reformi vahel väga kõva andmine. Üks küsitlus ütleb, et võidavad ühed, teine ütleb, et teised. Sellises olukorras on ilmselge rakendada tavapärast panustamisprintsiipi. Kui šansid on tegelikult 50/50, siis miks mitte mängida suuremat koefitsienti, mis on hetkel selgelt Reformierakonnal.
2. Kes peaministrikandidaatidest saab enim hääli?
Sportlikus mõttes on ju lausa võrratu, et Kaja Kallas ja Jüri Ratas kandideerivad samas valimispiirkonnas. Muidugi see ei näita veel, keda neist terve Eesti rahvas eelistab, kuid annab lihtsa võimaluse ennustada, kummal neist paremini läheb. Valimisringkond nr.4 koosneb inimestest, kes elavad Tallinnast väljas, kellel läheb hästi, kes on oma peredega eramutesse kolinud ning eelistavad elada linnast väljas. Sellised peaksid olema teoorias Reformierakonna valijad. Viimane Turu-uuringute poolt läbiviidud küsitlus on näidanud, et hetkel on Kajal suurem toetus.
3. Kas Isamaa teeb ulmelise comebacki?
Mäletate seda aega, kus arutleti, kas Isamaa üldse parlamenti pääseb? Muidugi nad pääsevad, ja kuidas veel. Siin on üldse kahtlus, kas nad mitte Sotsidest ette ei jää. Aga mis siis… Jah Isamaa on teinud kõige targema valimiskampaania ning duubeldanud oma toetajaskonna. Hetkel tundub, et Rainer Vakra skandaal oli SDE valijatele viimaseks piisaks ning eelistatakse isamaalist.
4. Kes jääb meie riiki valitsema?
Kõikide eelduste kohaselt saavad Reform + Kesk kokkuvõttes üle 50% häältest… ja kõvasti! Mis tähendab seda, et kuigi nad seda võib olla väga ei taha, tekib neil ainuvõimalus tekitada ajutist alianssi, sest ülejäänud võimalikud partnerid on lihtsalt liiga nõrgad ja EKRE… on EKRE. Reformierakonna ja Keskerakonna koalitsioonist on käinud sahinaid juba pikalt ja nüüd tundub see väljapääsmatu ka matemaatiliselt. Yana Toom ja Urmas Paeti ühe laua taga. Kas pole mitte intrigeeriv?